Eko Eko dom 22. travnja 2017.

9 najtoksičnijih sastojaka u sredstvima za čišćenje doma

Foto: Thinkstock
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Važno je obratiti pažnju na sastojke koji se u njima nalaze i naravno, čitati deklaracije. Konvencionalni proizvodi za pranje rublja i čišćenje doma često sadrže izuzetno toksične sastojke koji su štetni za okoliš, životinjski svijet i ljudsko zdravlje. Povodom Dana Planeta Zemlje darujemo ti eko sredstva za čišćenje doma.

Napiši nam kako ti održavaš svoj dom zdravim, koji je tvoj omiljeni eko trik u kućanstvu, a deset najboljih komentara prema izboru redakcije nagrađujemo s poklon paketom ekoloških sredstava za čišćenje doma Ecover. Svoj eko trik možeš ostaviti u komentarima ispod ovog članka, a više o uvjetima natječaja povodom Dana Planeta Zemlje saznaj u linku.
  • Chlorinated phenol - ima ga u nekim sredstvima za čišćenje WC školjke, sumnja se da izaziva oboljenja dišnog i krvožilnog sustava.
  • Diethylene glycol – čest sastojak u sredstvima za čišćenje prozora, može izazvati probleme sa živčanim sustavom.
  • 2-Butoxyethanol - sadrže ga mnoga sredstva za čišćenje stakla i kuhinjskih površina, može oštetiti dišne putove, jetru i bubrege.
  • Phenol – često ga sadrže kemijski dezinficijensi, sumnja se da izaziva oboljenja dišnog i krvožilnog sustava.
  • Nonylphenol ethoxylate - uobičajen je sastojak deterdženata za pranje rublja, no zabranjen je u zemljama EU jer se dokazala izuzetna toksičnost.

 | Author: PR Foto: PR

  • Butyl cellosolve - čest je sastojak niza sredstava za čišćenje, osobito višenamjenskih i onih za čišćenje stakla, oštećuje koštanu srž, živčani sustav, bubrege i jetru.
  • Triclosan - ima ga u velikom broju tekućih deterdženata za strojno pranje posuđa, kao i u sapunima za ruke s oznakom "antibakterijski", može poremetiti normalnu funkciju hormona, a sumnja se i da je karcinogen.
  • QUATS ili Quarternary Ammonium Compounds - mogu se naći u omekšivačima za rublje i sredstvima za čišćenje s oznakom "antibakterijsko". Studije dokazuju da su jedan od vodećih uzročnika dermatitisa i ostalih kožnih iritacija, a štete i respiratornom sustavu. U odjeći se zadržavaju male količine kemijskih supstanci koje u kontaktu s kožom mogu izazvati razne iritacije, pogotovo nježne i osjetljive dječje kože.
  • Klor - sadrži ga bezbroj jakih sredstava za čišćenje. Nažalost, nije dovoljno koristiti rukavice i izbjegavati udisanje. Prava šteta nastaje kumulativnim djelovanjem. Sumnja se da može dovesti do kroničnog bronhitisa i astme te da narušava normalnu funkciju štitnjače.

 | Author: PR Foto: PR

Zašto su eko sredstva za čišćenje zdraviji izbor

Ekološka sredstava za čišćenje poput Ecovera djelotvorni u svojoj primarnoj funkciji – čišćenju bez štetnih sastojaka. Ne sadrže agresivne toksične sastojke i ne iritiraju kožu zahvaljujući biljnim sastojcima.

Ne sadrže naftne derivate, ne ostavljaju tragove kemikalija na posuđu, podovima niti škodljive supstance na odjeći.

Ecover sredstva za čišćenje su biorazgradiva te na taj način čuvaju okoliš i što je jednako važno, nisu testirani na životinjama. Zdravije za tvoju obitelj i za okoliš.

Napiši nam kako ti održavaš svoj dom zdravim, koji je tvoj omiljeni eko trik u kućanstvu, a deset najboljih prema izboru redakcije nagrađujemo s poklon paketom ekoloških sredstava za čišćenje Ecover. Svoj eko trik možeš ostaviti u komentarima ispod ovog članka, a više o uvjetima natječaja saznaj u linku.
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Zdrava dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Zdrava te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
    • Default avatar -
      saruma

      još nema nikakvu genijalnu ideju, čistim brzo i nastojim što bolje prozračiti

    • Default avatar -
      tihijana

      Ja sam jedna od onih koja voli iskoristiti stvari i teško ih baca pa sam tako jednom čisteći kućnu ljekarnu naišla na šumeće tablete s prošlim rokom trajanja i iskoristila sam ih tako što sam ih ubacila u wc-školjku i nakon pr sati oprala četkom i tako par dana za redom i kamenac je nestao. Kožni kauč i jakne održavam tako da ih prebrišem krpicom namočenom maslinovim ulje.Baby puder stavim na masne mrlje, preko stavim papir pa par knjiga za težinu i sva se mast upije u papir a mrlje odu.

    • Default avatar -
      silvana2

      Ja volim sve prirodno ili što je prirodnije moguće tako da ću svakako postati korisnica ovakvih proizvoda jer cijenim prirodno. Jedino što prirodno koristim trenutno je to što pepelom i spužvicom otklanjam zagorene ostatke hrane

    Komentiraj, znaš da želiš!

    Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.