Eko 01. kolovoza 2017.

Kako štedjeti novac i energiju prilikom pranju rublja?

Carapice
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Većinu odjeće nije potrebno prati u vrućoj vodi, a uz to 90 posto energije koju perilica potroši otpada upravo na grijanje vode. Što je viša temperatura na kojoj pereš rublje, to je veći trošak.

Pranje rublja ima veći učinak na okoliš nego što zamišljaš. Na pranje i sušenje rublja otpada 75 do 80 posto traga koji odjevni predmeti ostavljaju na planetu, jer se na grijanje vode, pokretanje perilice i sušenje troši puno energije. Stoga se u pranju rublja skriva zamjetan potencijal za uštedu struje i vode, a i nešto kuna. Da bi smanjila otisak koji nanosiš na okoliš, primijeni ove savjete za zeleno pranje rublja.

Zelena perilica

Prebacivanje na perilicu s gornjim punjenjem umjesto prednjeg punjenja štedi trećinu vode. Takve perilice obično imaju i veći kapacitet, što smanjuje broj potrebnih ciklusa pranja, pod uvjetom da koristiš stroj samo kad je pun. Računamo li da jedna perilica ima životni vijek od desetak godina, model s gornjim punjenjem prosječnom kućanstvu štedi dovoljno vode da se njome napune tri dvorišna bazena ili da se osigura pitka voda za šestoro ljudi!

Peri u hladnoj vodi i koristi manje deterdženta

Pranjem u hladnoj vodi ćeš uštedjeti puno struje koja se troši na grijanje vode. Dovoljno je da upotrijebiš visoko učinkovit deterdžent prilagođen pranju u hladnoj vodi. Takvi su deterdženti nešto skuplji, ali razliku u cijeni kompenziraj smanjenjem količina deterdženta pri pranju.

Istraživanja pokazuju da mnogi potrošači stavljaju previše deterdženta. Zanemari preporuke količine po pranju koje navode proizvođači, jer mnogi od njih namjerno pretjeruju da natjeraju kupce na što bržu kupovinu novog pakovanja. Pola ili tri petine preporučene doze dovoljno će dobro obaviti posao.

Peri kad je perilica puna, a rublje suši na štriku

Peri rublje samo kad ti se nakupi puno rublja. Prilagodi postavke pa prijeđi na brže cikluse radi kraćenja vremena pranja i modalitete visoke vrtnje radi smanjenja potrebe za sušenjem u sušilici.

Mnogi ljudi nemaju sušilicu rublja – i nimalo im ne nedostaje. Ako imaš takvu napravu, prestani je koristiti, a ako je nemaš, nemoj je ni nabavljati. Sušilica rublja jedan je od najvećih kućnih potrošača energije – i glavnih krivaca za visoke račune za struju. Sušenje rublja na štriku štedi struju i čuva odjeću, jer sušilica oštećuje i otkida vlakna na odjevnim predmetima.

Koristi zeleni deterdžent i preskoči peglanje

Uobičajeni deterdženti sadrže sastojke koji nisu dobri za tebe, za odjeću ni za vodeni ekosustav kamo prljava voda otječe. Fosfati u standardnim deterdžentima potiču cvjetanje algi, koje nepovoljno utječe na morsku faunu. Potraži deterdžente na čijim su etiketama navedeni biorazgradivi, besfosfatni i biljni sastojci.

Peglanje je naporan posao, a nije uvijek nužan. Budući da ne želiš izgledati zgužvano, objesi rublje odmah nakon pranja. Voda zaostala u rublju izravnat će većinu nabora uz pomoć sile teže. Kad se osuši, preklopi odjeću i odloži je ispod druge odjeće, što će je još malo izravnati. 

Recept za prirodni omekšivač rublja pročitaj na sljedećoj stranici.

Prirodni omekšivač rublja

Recept za prirodni omekšivač rublja otkriva ti bio reporterka Irina Zafranović.

U svom domu sigurno već imaš sve potrebno da napraviš prirodni omekšivač rublja. U plastičnoj ili staklenoj (ne metalnoj!) posudici pomiješaj 1 jušnu žlicu sode bikarbone, 5 žlica vode, 3 žlice octa i par kapi omiljenog eteričnog ulja te dodaj smjesu vodi za ispiranje. Tvoje će rublje biti meko i mirisno na potpuno prirodan način.

Oraščići za pranje rublja

Rublje možeš oprati i oraščićima za pranje rublja čija ljuska sadrži prirodni deterdžent koji djeluje kao prirodni sapun. Pranje oraščićima puno je isplativije u usporedbi s konvencionalnim deterdžentima. Za jedno pranje potrebno je nekoliko oraščića, a 1 kg oraščića bit će ti dovoljno za 180 do 250 pranja. Ovo je omiljen način pranja rublja ekološki osviještenih majki jer prirodni sastojci ne škode osjetljivoj koži beba i djece.

Deset najboljih savjeta za energetsku učinkovitost saznaj na Pametnoj Kuni.

 

  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Zdrava dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Zdrava te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
    • Default avatar -
      smokvica

      već sam o tome dala komentar,a i opet ču jer sam toliko nezadovoljna s oraščičima da sam ih na kraju bacila,ništa nisu prale :(...da se razumijemo koristila sam ih točno po preporuci proizvođača.

    Komentiraj, znaš da želiš!

    Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.