Ljepota i relax 25. studenoga 2011.

Stres i hormoni krivac za akne u 30-ima

Akne-Zena
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Iako se uglavnom vežu uz razdoblje puberteta, akne su problem za veliki broj odraslih osoba, a na njihov nastanak utječu velika količina stresa, hormonalne oscilacije i policistični jajnici. Kojim tretmanima možeš ukloniti akne te kako spriječiti njihov nastanak objasnila je dermatovenerologinja, dr. Maja Ceković

Naša čitateljica Anita ima 30 godina i zadnja dva mjeseca ima problema s prištićima. Za savjet se obratila dermatologinji dr. Maji Ceković.

'Iako sam davno prošla pubertet i nikad nisam imala problema s aknama, zadnja dva mjeseca imam velikih problema s prištićima na cijelom licu. Ne koristim puder, pa me zanima što je moglo uzrokovati pogoršanje tena', pitala je Anita.

I odrasli pate zbog akni

Često se misli da se akne pojavljuju samo kod mladih u doba puberteta, međutim prema istraživanjima, 25 posto odraslih muškaraca i 50 posto odraslih žena imaju problema s aknama. Ne samo tinejdžeri (koji su u osjetljivoj životnoj dobi), nego i odrasli mogu imati ozbiljnije psihičke probleme zbog pojave akni.

Glavni razlozi za pojavu akni u kasnijoj životnoj dobi se povezuju s velikim utjecajem hormona stresa na povećanu sintezu muških hormona (androgena) kao i na hormonalne oscilacije koje se javljaju prije i tijekom menopauze.

Akne u menopauzi nastaju kao rezultat povišene razine progesterona uz manjak estrogena, koji snažno stimuliraju lojne žlijezde na povećanu proizvodnju sebuma. Osim toga, stres stimulira nadbubrežne žlijezde na proizvodnju hormona stresa-kortizola i dehidroepiandrosterona (DHEA).

Preparati ne smiju isušiti kožu

Povećana razina tih hormona djeluje na intenzivnu sintezu sebuma uz nakupljanje mrtvih stanica u izvodnim kanalima lojnih žlijezda, nakupljanju bakterija što rezultira upalom.

Vrlo često se kod mladih žena s aknama nađu policistični jajnici. Treba napomenuti da mnogi lijekovi kao što su kortikosteroidi, antituberkulostatici, spojevi joda i broma, litij, fenobarbiturati i vitamini B1, B6, B12, D2 mogu izazvati akne.

Terapija kod odraslih može biti sistemska, lokalna i svjetlom (laserom). Sistemski se daju hormoni,antibiotici i izotretinoin, a lokalno se koriste mnogi preparati koji ne smiju isušivati kožu, a to je najčešće nuspojava mnogih aktivnih sastojaka.

Redovita njega je ključ

Preporučuju se preparati na bazi antibiotika, salicilne i glikolne kiseline, retinola i benzoil peroksida. Glikolna kiselina i retinol izazivaju površinsko ljuštenje kože i time sprječavaju zatvaranje folikula, i potiču sintezu kolagena, te time pomlađuju kožu.

Osim redovitog čišćenja kože i njege, vrlo je važno umanjiti stres. Vježbe poput meditacije, joge, tjelovježbe će svakako pripomoći u sprječavanju izbijanja akni. Iako nema specijalne dijete koja bi bila dobra kod akni, dobro je izbjegavati brzu hranu, ugljikohidrate i masnoće.

Ako i ti imaš problema s kožom ili vlasištem za savjet pitaj dr. Maju Ceković!

  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Zdrava dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Zdrava te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
    • Avatar azra
      azra

      Ovo je istina, nikad problema s aknama, a čim bude stres jači, odmah se pojave po ledjima :) I to nakon tridesetog rođendana.

    Komentiraj, znaš da želiš!

    Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.