Zdravlje 22. kolovoza 2017.

Osjećaš bol prilikom trčanja? Otkrivamo zašto

Foto: Guliver/Shutterstock
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Preopterećenje mišića, tetiva i kostiju za vrijeme trčanja može uzrokovati bol koja će te natjerati da odustaneš. Ipak, neki su bolovi sasvim uobičajeni i postoje razni trikovi kako ih ublažiti

Neki oblici boli nastaju zbog nedovoljne pripreme tijela na takvu fizičku aktivnost ili pak prevelike kilometraže, dok drugi upućuju na nastalu ozljedu. Ako trčiš u šumi i nagaziš izvan staze te pritom osjetiš bol u gležnju, moguće je da se radi o uganuću. Kod ovakvih ozljeda nastalih specifičnim događajem moraš prekinuti s trčanjem i potražiti pomoć. Ako osjećaš laganu bol u koljenu, zatezanje mišića ili gubitak daha, najvjerojatnije je glavni krivac prevelika brzina. Kako bi lakše procijenila o kojoj vrsti boli se radi, donosimo ti one najčešće koje muče trkače diljem svijeta.

Bolno koljeno

Kao što je u tenisu najosjetljiviji lakat, u trčanju je to koljeno, s kojim je povezano čak 40% ozljeda. Za vrijeme trčanja možeš osjetiti bol u predjelu potkoljenice ako se nisi dovoljno zagrijala ili ako trčiš po neravnoj podlozi. Neadekvatna i istrošena obuća također može uzrokovati bol u koljenu, jer takve tenisice ne amortiziraju udarce o tlo.

Možda te zanima... Zbog čega žene trče drukčije od muškaraca? Fitness

Kako bi spriječila bol u koljenu, uzmi dan odmora između treninga. Trčanje spoji s ugodnim boravkom u prirodi, no pripazi na podlogu koja mora biti ravna i mekana. Ako si za vrijeme prvog treninga osjetila bol, sljedećih dana obavezno smanji kilometražu i brzinu. Kada primijetiš da te bol u koljenu ometa u ovoj aktivnosti, uvrsti u plan treninga i vježbe za donje ekstremitete koje će tvoja koljena pripremiti na napor koji nastaje za vrijeme trčanja.  | Author: Guliver/Shutterstock Foto: Guliver/Shutterstock

Ahilova tetiva

Ova najsnažnija tetiva čovjekova tijela pri velikom se naporu zateže i postaje nadražena. Moguća je pojava otekline i osjećaja probadajuće boli. Osobe koje naglo pojačaju intenzitet trčanja te treniraju po velikom usponu najrizičnija su skupina za ovu ozljedu.

Stručnjaci savjetuju par dana odmora ako osjetiš bol, jer nastavak treninga može dovesti do ozbiljnijih posljedica čije će liječenje onda potrajati i do šest mjeseci. Kako bi spriječila problem bolne tetive ne smiješ preskakati istezanje poslije trčanja, koristi primjerenu obuću i izbjegavaj trčanje po asfaltu.

Plantarni fascitis

Ako osjećaš bol u donjem dijelu petne kosti, radi se o plantarnom fascitisu koji nastaje usred prenaprezanja stopala. Istrošena obuća te nagle promjene u intenzitetu trčanja, kao i neravni teren, mogu dovesti do ove neugodne boli. Najčešće se javlja kod trkača koji treniraju na dužim rutama. Kod pojave ove boli trebala bi prekinuti trening i provjeriti s liječnikom o čemu se točno radi, jer odgađanje liječenja može dovesti do neugodne i snažne boli, čak i prilikom lakih fizičkih aktivnosti poput hodanja. Kako bi spriječila pojavu fascitisa, svakodnevno radi vježbe istezanja stopala.

Možda te zanima... Svakodnevno trčanje oslobađa od stresa i luči hormon sreće Fitness

Bol u trbuhu

Ovaj problem pogađa velik broj trkača. Naime, prilikom trčanja dolazi do sudaranja želuca s drugim organima što dovodi do bolnog rastezanja vezivnog tkiva. Uzrok boli u trbuhu može biti i način na koji dišeš ili tvoje držanje. Važno je održati pravilno disanje tijekom fizičke aktivnosti kako ne bi došlo do grčenja dijafragme. Također, grčevi će se pojaviti i ako previše pojedeš ili popiješ prije treninga. Započni ga 2 do 4 sata nakon jela, a količinu vode u organizam unosi umjereno. Kada se bol pojavi, najbolje je smanjiti ritam te disati duboko i redovito. Bol u trbuhu svakako nije razlog za prekid trčanja.

 | Author: Guliver/Shutterstock Foto: Guliver/Shutterstock

Grčevi u mišićima, blaga istegnuća ili žuljevi nisu razlog za prekid treninga. Radi se o malim ozljedama koje najčešće pogađaju početnike koji još nisu otkrili odgovarajući tempo, podlogu i kilometražu za svoj trening. No važno je pravilno sanirati male ozljede kako ne bi prerasle u one kompliciranije, poput napuknuća mišića ili uganuća gležnja. Meka podloga, odgovarajuće tenisice i umjeren tempo osigurat će ti trčanje u kojem ćeš uživati bez straha od nezgoda. 

Možda te zanima... Trener trčanja otkriva 5 početničkih grešaka koje svi radimo Fitness

Ozljede u trčanju moguće su isto koliko i u bavljenju drugim aktivnostima. Pridržavanjem ovih savjeta tu ćeš mogućnost svesti na minimum. Uživaj u rekreaciji i pokaži svima kako je trčanje odlično za tijelo i za duh. Uključi se s prijateljima u izazov „PoKRENI – pokloni svoje kilometre“ koji je započeo 7. travnja. Svakim pretrčanim kilometrom dodatno podižeš svijest o potrebama djece rođene sa srčanim greškama, a prikupljene kilometre GRAWE će, u ime svih trkača, pretvoriti u donaciju udruzi Veliko srce malom srcu i uručiti je na GRAWE noćnom maratonu. Motiviraj sebe i prijatelje i sudjelujte zajedno u hvatanju Mjeseca na 4. GRAWE noćnom maratonu, 26. kolovoza 2017. godine na Bundeku.

Možda te zanima... Zašto je dobro kombinirati različite terene za trčanje? Fitness Možda te zanima... Kako se pripremiti za trčanje i izbjeći ozbiljne ozljede? Fitness Možda te zanima... Usvajanjem navike trčanja mijenjaš kvalitetu svojeg života - na bolje! Fitness Možda te zanima... Pogled na hranu iz oka trkača - ugljikohidrati: kalorije ili gorivo za tijelo? Fitness Možda te zanima... Koja je najbolja metoda disanja tijekom trčanja? Fitness Možda te zanima... Kako trčanje može promijeniti tvoj život Fitness

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.