Zdravlje Zdravlje žena 02. kolovoza 2020.

Mišljenje stručnjaka: Za i protiv korištenja tampona na plaži

Foto: Thinkstock
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Radi nošenja svjetlije i tanje odjeće, znojenja te odlazaka na plažu mnoge žene ljeti češće upotrebljavaju tampone nego uloške za vrijeme mjesečnice. Pitali smo ginekologe u kojim prilikama tampon može izazvati upale, koliko često ga treba mijenjati na plaži.

Kroz povijest žene su se na brojne domišljate načine pokušale "zaštiti" tijekom menstrualnog krvarenja, od korištenja tkanine, fizičke izolacije do tamponade rodnice različitim materijalima. Tampon novije generacije nastao je kao zamisao ginekologinje dr. Esser Judith 1950. , a tijekom posljednjih godina došle je do modifikacije materijala i primjena novijih tehnoloških dostignuća s ciljem poboljšanja njihove kvalitete.

Mjes-Uspr Možda te zanima... Što znači lažna mjesečnica? Zdravlje

Najviše šest sati

Tamponi omogućuju lakoću kretanja u svakodnevnim aktivnostima osobito ljeti, za vrijeme godišnjih odmora, tijekom sportskih aktivnosti. "Primjena tampona mora biti promišljena i uvijek treba imati na umu da ne smiju ostati u rodnici dulje od 6 sati. Idealno bi bilo kada bi se tampon mijenjao svaka četiri sata, zato se ženama uvijek savjetuju da tijekom spavanja koriste higijenske uloške. Ostanak tampona dulje od 6 sati može uzrokovati ne samo razvoj upalnog procesa unutar rodnice veći i mogućnost nastajanja septičkog stanja (septični šok je stanje u kojem uslijed sepse krvni pritisak pada na vrlo nisku vrijednost te ugrožava i sam život), najčešće uzrokovanog bakterijskim G pozitivnim uzročnicima", objasnila je prim.dr.sc. Ulla Marton, dr.med. spec. ginekologije i porodiljstva i nastavila:

"Krv je sama po sebi medij koji povoljno utječe na razvoj patogenih uzročnika. Ujedno krv zbog promjene hormonskog statusa tijekom menstrualnog krvarenja potiče nestabilnost vaginalnog miljea te prisutnost stranog tijela može dovesti do burne reakcije i razvoja mikroorganizama unutar rodnice pa se i zbog otvorenosti gornjeg dijela ženskog genitalnog trakta tijekom menstrualnog krvarenja brzo i lagano može se razviti septičko stanje, posebice ako u rodnici borave brojni patogeni mikroorganizmi koji remete njezinu biološku stabilnost."

Menstruacija1 | Author: Thinkstock Foto: Thinkstock

Uzrokuju porast broja bakterija?

U većine žena koje zaborave tampone dulje vremena dolazi do razvoj lokalne upale. "Upala je popraćena sekretom neugodnog mirisa koji nastaje radi raspadnih produkata. Terapija počinje izvlačenjem stranog tijela (zaostalog tampona) i uvođenja antibiotika šireg spektra i lokalne terapije. Razvoj endotoksičnog šoka razvija se iznimno rijetko, a nastaje kao posljedica 'zaboravljenog' tampona. Tampon koji predugo stoji u rodnici uzrokuje promjenu lokalne sredine i lokalnih imunoloških čimbenika te dolazi do porasta broja G pozitivnih bakterija i opuštanje njihovih toksina (najčešće zlatnog stafilokoka)", objasnila je Ulla Marton.

Tjelesne promjene su popraćene općim lošim stanjem, porastom tjelesne temperature, zimicom, kao posljedice rasapa bakterija i njihovih toksina unutra cijelog tijela. Upravo zbog spomenutih razloga važno je redovito mijenjati tampone u odgovarajućim higijenskim uvjetima (pranje ruku prije i nakon umetanja tampona), treba koristiti tampone koji su čisti, nekorišteni i čuvani u odgovarajućim higijenskim uvjetima.

Mjesecnica_1 Možda te zanima... 5 razloga zbog kojih mjesečnica boli Zdravlje

Kupanje i tamponi

Tamponi su vrlo prikladni za korištenje tijekom ljetnih godišnjih odmora, kupanja u moru, bazenima, spa centrima, ali važno je njihova brza zamjena nakon izlaska iz mora ili bazena. "Za vrijeme tuširanja, kupanja u bazenima, moru moguće je korištenje tampona, s tim da ga nakon svakog doticaja s vodom treba promijeniti zbog oslabljene moći upijanja. Na tržištu postoje tamponi različitih veličina i upijajućih mogućnosti, dizajnirani za žene koje nisu odnosno jesu rodile i za one s manje ili više obilnim krvarenjem. Manje voluminozne tampone mogu koristiti i žene koje nisu imale spolne odnose, zbog elasticiteta himena, nježnim umetanje i nježnim povlačenjem končića himen ostaje intaktan", savjetovala je Ulla Marton.

 | Author: Guliver/Shutterstock Foto: Guliver/Shutterstock

Tamponi protiv gljivica

Kandida je iznimno uporna i teško iskorjenjiva, a mnoge žene pokušavaju je se riješiti upotrebom prirodnih sredstava poput kantarionovog ulja i probiotičkog jogurta na tamponima. Prim. dr. sc. Ivan Fistonić objasnio je li takva terapija korisna: "Ta metoda je tradicionalna i svakako je preporučujem. Kantarionovo ulje i probiotički jogurt mijenjaju pH rodnice iz kiselog u lužnati i terapiju je dobro primjenjivati sve dok postoje simptomi."

Tri savjeta kojih se treba pridržavati

Tamponi su odličan izbor, ali ih treba upotrebljavati odgovorno i promišljeno:

  • Mijenjati tampon svakih 4 do 6 sati.
  • Održavati redovito osobnu higijenu, imati na umu redovite ginekološke preglede s ciljem otklanjanja potencijalnih poteškoća ( lokalna upala, upale mokraćnih puteva).
  • Paziti na higijenu samih tampona.

Anti - kandida prehrana, pročitaj više.

  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Zdrava dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Zdrava te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
    • Avatar merida
      merida

      Ovo s jogurtom i tamponom uistinu pomaže. Kandida me zna zezati nakon terapije antibioticima i onda mi je ovo spas. Preporučam svima koji imaju problema.

    Komentiraj, znaš da želiš!

    Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.