Ljepota i relax 31. svibnja 2016.

5 navika za snažnu kožu u svakoj dobi

Zdrave_Navike
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Koža kao naš najveći organ, osobito ona na licu i vratu neprestano je izložena štetnim vanjskim faktorima koji joj daju umoran i neprivlačan izgled. Na okolinu ne možemo previše utjecati, ali postoje neke svakodnevne navike koje značajno mogu utjecati na ljepotu i zdravlje kože.

Dovoljan unos vitamina i minerala

Minerali koje sadrži izvorska voda hrane dubinske i površinske slojeve kože i bitni su za normalan metabolizam proteina kože. U tom se smislu posebno ističe silicij, oligoelement važan za zdravu i lijepu kožu. Silicij čini sastavni dio makromolekula koje izgrađuju vezivno tkivo (elastina, kolagena, proteoglikana i glikoproteina). Ujedno je uključen u složene reakcije obnove kolagena i elastina što se danas tumači kao snažan anti-aging učinak na kožu i smanjenje bora. Osim za ljepotu i zdravlje kože, silicij je važan i za nokte, zube, kosu i oči. Koža će ti biti zahvalna ako je budeš hidratizirala i izvana termalnim mineraliziranim vodama koje možeš koristiti i ako si našminkana. Termalne vode vraćaju koži vlagu i čvrstoću.

Koža voli vitamine C i E koji djeluju antioksidativno i štite je od sunčevog oštećenja te umanjuju štetu uzrokovanu slobodnim radikalima – izazivačima starenja. Obilje vitamina C nalazi se u brokuli, prokulicama i jagodama. Vitamine B kompleksa nalazimo u cjelovitim žitaricama, jetri, mliječnim proizvodima, zelenom lisnatom povrću. Ovim namirnicama potrebno je samo još dodati narančasto, žuto i crveno voće i povrće, koji su predstavnici beta-karotena i rezultat će biti meka i baršunasta koža.

Izbjegavanje napitaka koji dehidriraju kožu

Alkoholna, gazirana i zaslađena pića, te pića bogata kofeinom samo će pojačati proces dehidracije jer stimuliraju izlučivanje tekućine iz organizma. Stoga ove napitke treba izbjegavati. Znanstvenici definiraju dehidraciju kao gubitak tekućine veći od samo jedan posto tjelesne mase, no važno je naglasiti da se dehidracijom, osim vode gube i neke tjelesne soli, primjerice, kalijeve i natrijeve. Dehidracija može postati pogubna kada je 9 do 12 posto tjelesne mase izgubljeno putem vode. Tjelesne potrebe za vodom ovise o nekoliko čimbenika: temperaturi, stupnju aktivnosti, funkcionalnim gubicima, metaboličkim potrebama i dobi. Porastom temperature okoliša tijelo gubi vodu u svrhu održanja tjelesne temperature, te je tada potreban povišen unos vode.

Dob također igra važnu ulogu u određivanju tjelesnih potreba za vodom. Primjerice, dojenče treba 1500 ml vode dnevno, dok bi odraslih ljudi unos vode trebao biti između 2 i 3 litre dnevno. Općenita je preporuka da bi odrasle osobe trebale piti osam čaša vode dnevno. Drugi pristup izračunavanju dnevno potrebne količine vode je prema unosu kalorija, a pravilo kaže da je za svakih unesenih 1000 kcal potrebno oko 1000 ml vode. Koža će ti biti zahvalna ako je budeš hidratizirala i izvana termalnim mineraliziranim vodama koje možeš koristiti i ako si našminkana. Termalne vode vraćaju kožu vlagu i čvrstoću.

Prestanak pušenja

Svi znaju da je pušenje loše. No znaš li koliko je pušenje štetno za tvoju kožu? Za pušače srednja dob počinje već u ranim tridesetima kad im se počnu pojavljivati prve bore oko očiju i usana. Za prve znakove na koži potrebno je samo deset godina pušenja. Pušenje izaziva sužavanje krvnih žila u gornjim slojevima kože, što ograničava dotok kisika i hranjivih tvari u kožu, uključujući vitamin A. Neki spojevi iz dima cigareta uništavaju kolagenska vlakna u koži koja čine kožu čvrstom i elastičnom, a budući da je nikotin diuretik, pušenje isušuje površinu kože. Neke od posljedica pušenja su: siva boja lica, koža lica puna bora osobito oko očiju i usana. Opuštena, naborana koža - uništavanjem elastina dolazi do opuštanja kože na raznim mjestima. Kod pušača to su, osim lica, unutarnja strana ruku i grudi.

Unos antioksidansa

Zeleni čaj je već poznati antioksidans koji ima iznimna svojstva na zdravlje cijelog organizma pa tako i za kožu. Sve popularniji su zeleni čajevi s dodatkom voćnih ili drugih okusa, a pitanje je jesu li onda djelotvorni. Ako dodana aroma uključuje šećer, onda čaj može sadržavati više kalorija pa neće biti toliko djelotvoran. Kvaliteta zelenog čaja može se razlikovati od brenda do brenda, ovisno o dodatnim sastojcima. Kada gledaš deklaracije pripazi da osim zelenog čaja ne postoji još velik broj dodataka te biraj one brendove koji koriste sve prirodne sastojke i nemaju umjetnih konzervansa. Zeleni čaj najsnažnije djeluje kada se posluži vruć, ali nemoj da voda proključa. Prije ključanja, kada se pojave prvi mali mjehurići vodu makni s vatre i prelij preko čaja. Pusti da odstoji od 2 od 4 minute.

Dovoljno sna

Prekratko spavanje još je jedan čimbenik preranog starenja kože. San je nužan organizmu, jer u tom stanju stresni hormoni padaju na najnižu točku, što stanicama daje priliku da se oporavljaju od kemijskog i mehaničkog stresa. Ako se ne naspavaš dovoljno, nivo stresa ostat će visok pa će nadbubrežne žlijezde lučiti više stresnog hormona kortizola, koji masni kožu i izaziva akne. Ako si umorna, vjerojatno ćeš poželjeti klonuti na krevet bez dodatnog napora s čišćenjem lica. No, preskakanje čišćenja može naknadno izazvati osip jer su pore začepljene. Stoga ne idi spavati prije nego što ukloniš šminku, a s njom i razne čestice koje su se na nju nalijepile tijekom dana i koje bi do jutra našle put do pora.

Saznaj više o termalnoj vodi!

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.